Jury Festiwalu 2020 r.


 dr hab. Joanna Glenc, prof. UŚ
dr hab. Joanna Glenc, prof. UŚ

 

Jury VII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie

 

przewodnicząca : dr hab. Joanna Glenc, prof. UŚ

 

 

 Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w dwóch specjalnościach: Teoria Muzyki oraz Chóralistyka. Ponadto ukończyła Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zatrudniona na Wydziale Sztuki
i Nauk o Edukacji (Instytut Sztuk Muzycznych) Uniwersytetu Śląskiego prowadzi działalność dydaktyczną, naukową, publicystyczną i organizacyjną. Na przestrzeni lat założyła oraz prowadziła kilka zespołów wokalnych, z niektórymi nadal współpracuje (m. in. Chór Mieszany DOMINANTA Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku oraz Rybnicki Chór Kameralny Autograph). Jako dyrygent prowadzi ożywioną działalność artystyczną,
a z prowadzonymi zespołami chóralnymi dokonała wielu nagrań płytowych (m.in. CD Początek, Zawsze do tych stron wracamy, Religioso e poetico, Adoratio, Miriam, Jak ze Susca powandruje). Od wielu lat pełni też funkcję jurora oraz członka rady artystycznej
w przeglądach, konkursach i festiwalach muzycznych o randze regionalnej, ogólnopolskiej
i międzynarodowej.

 

 

 

 

 

Prof. nadzw. dr hab. Andrzej Ryłko
Prof. nadzw. dr hab. Andrzej Ryłko

Prof. nadzw. dr hab. Andrzej Ryłko,

dyrygent-chórmistrz, pochodzi z rodziny z dużymi tradcycjami muzycznymi. Urodził się i kształcił na Śląsku. Studiował w katowickiej Akademii Muzycznej oraz na Uniwersytecie Śląskim.
W roku 1992 ukończył Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w bydgoskiej Akademii Muzycznej.
Tytuł doktora w zakresie „Prowadzenia Zespołów Wokalnych i Woklano-Instrumentalnych” uzyskał w łódzkiej Akademii Muzycznej w roku 1995.
Natomiast w roku 1999 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w Aakademii Muzycznej im. I. Paderewskiego w Poznaniu w zakresie jak wcześniej.
Głównym miejscem pracy prof. A. R. jest Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu, gdzie jest kierownikiem Zakładu Muzyki Organowej i Sakralnej oraz prowadzi klasę dyrygowania oraz seminaria magisterskie.
A. R. od roku 2009, zatrduniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego także na Uniwrsytecie Łódzkim.

Jako dyrygent-chórmistrz, profesor Ryłko spełnia się prowadząc aktualnie dwa chóry; Męski Chór Ostrowskiego Centrum Kultury oraz-razem z córką Aleksandrą-Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego. Z chórami tymi zdobył wiele nagród, wyróżnień (także Grand Prix) na festiwalach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Przez ponad 20 lat-do roku 2010, A. R. prowadzł przez siebie założony chór "Con Vigore", najpierw działający jako chór Średniej Szkoły Muzycznej im.St. Moniuszki w Łodzi a później przy Łódzkim Domu Kultury.
Z chórem tym odniósł wiele sukcesów na konkursach i festiwalach zarówno w kraju jak i za granicą. Do najważniejszych należą:
- I nagroda - Ogólnopolski Konkurs Chórów Kameralnych w Olsztynie, 1991
- Grand Prix - Międzynarodowy Konkurs Muzyki Sakralnej w Rumi, 1996
- II nagroda - Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Trelew w Argentynie,
1995
- Grand Prix i I nagroda, Ogólnopolski Konkurs Chórów Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim, 1996 i 1998
- Grand Prix i I nagroda, Ogólnoposki Konkurs "Cantio lodziensis" 1999
- I nagroda, Ogólnopolski Konkurs Chóralny w Katowicach, 2006
- III nagroda, Miedzynarodowy Konkurs "Hora cantavi" w Suwałkach, 2009
Profesor Andrzej Ryłko, prowadzi także wykłady-warsztaty dla dyrygentów i chórów zarówno w kraju jak i za granicą, m.in. w Niemczech, Argentynie, Chinach, Włoszech a także pracuje w komisjach oceniających (jury) na wielu konkursach i festiwalach chóralnych.
Za swoją pracę artystyczną i pedagogiczną, prof. Ryłko otrzymał wiele nagród i wyróżnień, wśród nich są: Nagroda Prezydenta Parlamentu Europejskiego; Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta R. P. Aleksandra

dr Anna Marek-Kamińska
dr Anna Marek-Kamińska

 dr Anna Marek-Kamińska - dyrektor festiwalu

 Urodziła się w Bielsku-Białej. Muzyka jest jej pasją od najmłodszych lat. Drogę edukacji muzycznej rozpoczęła mając 5 lat. Ukończyła Liceum Muzyczne w Krośnie w klasie fortepianu mgr Marii Skrabalak.
Jest absolwentką Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuki Muzycznej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pasję dyrygowania zaszczepiła w niej pani prof. Maria Kochaj, następnie sztukę dyrygencką opanowywała pod czujnym okiem pani prof. Marty Wierzbieniec.
Była stypendystką Universität für musik und derstellende Kunst w Wiedniu, gdzie w szczególności kształciła technikę dyrygencką. Ukończyła liczne kursy i warsztaty dla dyrygentów w Polsce i zagranicą. Jest także absolwentką Studiów Podyplomowych w Zakresie Chórmistrzostwa na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
W 2013 r. otrzymała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej dyrygentura.

Obecnie prowadzi Zespół Wokalny Unanime, którego jest założycielką. Mimo krótkiego czasu stworzyła zespół, jaki nie istniał dotychczas w Rzeszowie. Prężnie rozwijający się ma na swoim koncie liczące się nagrody i wyróżnienia, zyskując poparcie u słuchaczy jak i u krytyków.

Na uczelniach podkarpackich pracuje jako wykładowca emisji głosu, oraz nauczyciel edukacji muzycznej. Jest także pracownikiem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie prowadzi zajęcia z dyrygentury
i pracuje z zespołami wokalnymi.